Мова - духовне багатство народу. Василь Сухомлинський

21.01.2025

Корисна інформація

Стажування проф. Бехти П.А.

Продовження співпраці з Трансільванським університетом у Брашові, Румунія

Це вже друга поїздка професора Бехти П.А. впродовж річного терміну в цей університет. На відміну від першої, яка була короткотривалою (10 днів), дана поїздка передбачала двомісячне наукове стажування з 1 червня по 31 липня 2018 року. Для виконання програми наукового стажування було отримано грант в рамках програми «Transilvania Fellowship for Visiting Professors». Крім цієї програми університет пропонує також програму для молодих науковців. Більше дізнатися про Трансільванський університет в Брашові, факультет технології деревообробки і програми «Transilvania Fellowship for Visiting Professors» та «Transilvania Fellowship for Young Researchers»  можна на їхніх сайтах.

Наукове стажування передбачало реалізацію конкретного наукового проекту “Вибрані властивості фанерних панелей, виготовлених з термічно ущільненого шпону”. На початку стажування відбулася зустріч з проректором з міжнародної співпраці університету професор C. Buzea. Під час мого стажування якогось дискомфорту чи труднощів не відчувалося. Колеги з факультету деревообробки професор Аурел Лунгулеаса і доктор Емілія-Адела Салка надавали мені добру підтримку. У лабораторії у мене було все необхідне обладнання та матеріали, які були потрібні для виконання моєї дослідницької роботи.




Крім того, що стажування передбачало реалізацію конкретного наукового проекту, на стипендіата, згідно вимог програми, покладалися певні обов’язки: 

- організувати принаймні одну лекцію / практичне заняття / семінар;

- брати участь у заходах університетської наукової спільноти;

- виконати дослідницький проект згідно з поданою заявкою;

- згадувати про приналежність до Трансільванського університету в Брашові у кожному науковому документі та патенті, отриманих в результаті дослідження, проведеного в рамках стипендії;

- представити докладний звіт про свою діяльність до закінчення стипендії.

Тож під час стажування мною була прочитана лекція "Освіта та наука в Національному лісотехнічному університеті України" для аспірантів та викладачів факультету деревообробки. Крім того, встановлено ширші контакти з співробітниками факультету. Перспективи подальшої співпраці з проблеми створення технологій чистих деревинних матеріалів із використанням сільськогосподарських залишків та переробленої деревини обговорювалися з проф. Аурелем Лунгулеаса та доктором Емілією-Аделою Салкою.

З іншого боку, мав змогу спостерігати за захистом бакалаврських і магістерських робіт із навчальних програм – «Технологія деревообробки» та «Еко-дизайн меблів та реставрація».




Крім того, відвідав провідні фабрики у світі, які виробляють: плити OSB ("Kronospan Romania SRL") (600 тис.м3 в рік), струганий шпон (компанія "Losan Romania Limited") та високоякісні дерев'яні елементи для автомобільних інтер'єрів автомобілів класу люкс ("Quin Romania SRL" ").

Був присутнім на лекціях професора, Доктора Гоноріс Кауза Пітера Німца з Бернського університету прикладних наук, Швейцарія та доктора Луїджі Тодаро з школи сільськогосподарських, лісових та екологічних наук, Università degli Studi della Basilicata, Потенца, Італія. Під час цих лекцій обговорювалися можливості спільного співробітництва. Спільний проект у галузі обробки поверхні деревини за участю вчених з Німеччини, Румунії та України обговорювався з проф. Пітером Німцем. З доктором Луїджі Тодаро також обговорено пропозицію спільного науково-дослідного проекту з виготовлення деревинних панелей з використанням деревних екстрактивних речовин як клею.




У ході цього візиту обговорювалися також напрями майбутньої співпраці з науковцями з Трансільванського університету в Брашові, зокрема: а) співпраця через публікації: в міжнародних журналах і через спільну участь у міжнародних семінарах; (б) співпраця через дослідницькі проекти в рамках HORIZON 2020 та Erasmus Plus.

Результати, отримані під час цієї дослідницької місії, будуть представлені на майбутніх конференціях і стануть предметом 1-2 статей у наукових журналах (Composites Part B: Engineering та Construction and Building Materials). Результати цієї дослідницької місії можуть бути також питанням майбутньої співпраці між Трансільванським університетом у Брашові та Національним лісотехнічним університетом України. Вже з 1 жовтня 2018 року магістр кафедри технологій деревинних композиційних матеріалів Ярослав Себлій впродовж трьох місяців проходитиме навчання в цьому університеті.

Зазвичай під час наукового стажування в тій чи іншій країні хочеться більше пізнати людей, їхні звичаї, культуру. Тож, перебуваючи в Брашові, не зраджував цій традиції. Саме місто надзвичайно красиве, розташоване посеред гір. Культурне життя Брашова насичене, різноманітні фестивалі, концерти, вистави. Місто має свої оперний і драматичний театри. Їхні зали зазвичай повні. Культурних заходів завжди було багато і хотілося скрізь побувати. Були часті відвідини оперного театру, а також різних музичних фестивалів і концертів. Крім того, мав змогу ознайомився з історією та культурою не тільки Брашова, але й його околиць та інших частин Румунії. Зокрема, відвідано Королівську церкву в Curtea de Arges, замок Bran, фортецю в Prejmer, фортецю в Harman, Tusnad і озеро Св. Анни вулканічного походження, озеро Bâlea, озеро Vidraru і дамбу Vidraru, проїхався однією з найнебезпечніших та найкрасивіших гірських доріг світу Трансфаґарашан.





Хотів би подякувати Трансільванському університетові в Брашові за фінансування цього візиту. Висловлюю свою вдячність моїм опікунам, професору Аурелю Лунгулеаса та д-ру Емілії-Аделі Салці за запрошення пройти наукове стажування в Трансільванському університетові в Брашові. Хотів би подякувати їм за створення такої гостинної та теплої сімейної атмосфери для мене, а також за дуже цікаві екскурсії. З нетерпінням чекаю продовження нашого співробітництва.

 

                                                                                                 Павло Бехта,
                                                                                                 професор, доктор технічних наук,
                                                                                                 завідувач кафедри технологій деревинних
                                                                                                 композиційних матеріалів, целюлози та паперу